Süleyman Hilmi GÜL/ Haziran 4, 2010/ Edebiyat, Teknoloji, Türkçe, Web

Ararken Kaybolmayın, Aradığınızı Bulun!!

İnternet içinde katalog ve rehberin olmadığı, rastgele milyarlarca kitap bulunan büyük bir kütüphane gibidir. Şimdi kendiniz o kütüphanenin içinde hayal edin. Orada aradığınızı bulmayı bırakın kitap yığınları içinde kaybolabilirsiniz, hatta aradığınız şeyi bulmaya çalışırken bir kitap başınıza düşerek sizi yarayabilir bile. İşte tam da bu noktada işin içerisine arama motorları giriyor. Aslında bu maceradaki en büyük yardımcımız da onlar.

İnterneti otomatik olarak dolaşan ve bulduğu siteleri diğer kayıtlı sitelerin yanına ekleyen arama motorları web sitelerini araştırarak sayfa içeriklerini veri bankalarına kaydederler.  Ancak ihtiyacınız olan bilgi daha detaylı ve karmaşık olunca arama motorları ihtiyacınıza cevap vermiyor ve tabiri caizse arama motorlarında kayboluyorsunuz. Sizin için Arama motorlarının nasıl daha verimli kullanılabileceğini araştırdık. Ulaştığımız ilginç sonuçları sizinle paylaşıyoruz.

İşte aradığınız bilgiyi tam 12′den vurmak için arama motorlarını kullanmanın püf noktaları:

Anahtar kelimeleri iyi seçin. Ödev veya tez gibi bir şey aradığınız farz edelim. Konu başlığında geçen terimleri anahtar kelime olarak kullanabilirsiniz. Mesela; Teknolojinin insan hayatındaki yeri”.Eğer konu içinde geçen bir terime yoğunlaşmak istiyorsanız direkt olarak o terimi anahtar terim olarak yazın, mesela bilgisayarın insan hayatını nasıl etkilediğine daha çok yer vermek istiyorsanız” bilgisayar insan hayatı teknoloji” yazabilirsiniz. Hatta belli bir sorununuzu çözmek için arama çubuğuna direkt olarak soruyu yazabilirsiniz.”Fotoğraf makinesi nasıl seçilir”, gibi.

İngilizceye dikkat edin. İnternetteki bilgi kaynaklarının çok büyük bir kısmının İngilizce olarak hazırlanması nedeniyle Türkçe arama seçenekleri her zaman yeterli sonuç vermeyebilir. Yapmanız gereken aramak istediğiniz konuyla ilgili olarak anahtar kelime ya da cümleleri bir de İngilizce olarak yazmanızdır. Bu şekilde ulaşacağınız bilgilerde hatırı sayılır bir artış olacaktır.

Daha fazla kelime kullanın. Aradığınız konuya en kolay ve kısa yoldan ulaşmak için arama sonuçları sırasında görüntülenecek sayfa sayısında azaltma yoluna gitmelisiniz. Bu durumda yapmanız gereken en önemli şey aramak istediğiniz konuya göre daha fazla özel kelimeyi arama satırına yazmak ve aradığınız konuya özel ne kadar fazla detay kelime kullanırsanız gereksiz sayfalarla vakit kaybetmeden aradığınıza ulaşma ihtimali o kadar artacaktır. Örneğin; teknoloji kelimesi 22.700.000sonuç verirken ”teknoloji bilgisayar insan hayatı” 814.000 sonuç bulursunuz.(Aynı zamanda + kullanarak da kelime ekleyebilirsiniz. Örneğin;”teknoloji+insan hayatı+bilgisayar”,gibi)

Kelime çıkartın. Bir arama sırasında çıkacak sonuçlar arasında ihtiyacınız olmayan sayfaları görüntülememek için kelime çıkarma yolunu deneyebilirsiniz. Aramak istemediğiniz kelimenin önüne “-“ koymak o kelimenin bulunduğu sayfaları dizinden çıkaracaktır. Örneğin; teknolojinin insan hayatındaki yerini araştırıyorsunuz ama cep telefonları haricindeki teknolojik terimleri araştıracaksınız. O zaman “teknoloji insan hayatı bilgisayar -ceptelefonları”yazın. Sonuçlar 824.000’den 541.000’e inecektir.

Tırnak işareti kullanın. Mesela, insan ve hayatı aratacaksınız. Eğer; insan hayat diye aratırsanız insan veya hayat sonuçlarını içeren web siteleri dizine eklenir. Ama “insan hayat”diye aratırsanız insan ve hayatın berber kullanıldığı dizinler gelecektir.

Aradığınız kelimeleri çoğul yazmak yerine tekil yazın. Mesela; arabalar yazdığınızda sadece arabalar sözcüğünü içeren sonuçlar listelenirken arabalar yerine araba yazarsanız hem arabalar hem de araba ile ilgili sonuçlar listelenecektir.

Büyük ve küçük harf kullanırken dikkat edin. Google gibi bazı arama motorları büyük ve küçük harf kullanımına duyarlıdır. Anahtar kelimenizi sadece küçük harfle yazarsanız sonuçlar içinde kelimenin hem küçük hem de büyük harfle kullanıldığı sayfalar görebilirsiniz. Örneğin “insan ve hayat” kelimesini yazdığınızda sayfalarında “insan ve hayat” veya “İNSAN VE HAYAT” kelimelerinin geçtiği sonuçları bulabilirsiniz. Ama aradığınız kelimeyi yazarken en az bir büyük harf kullanırsanız arama motoru tam olarak aradığınız şekilde yazılmış sonuçlan karşınıza getirir. Küçük harfi araştırmanızı genişletmek istediğiniz zaman, büyük harfi ise özel isim ya da belirli bir yer ismini aradığınız zaman kullanmalısınız.

Başlıklarda arama yapın. title:enerji yazarsanız; sadece site başlıklarında enerji sözcüğünü aratmış olursunuz.

Dosya uzantılarını aratın. Mesela; word dosyası aratmak için enerji filetype:doc yazarsanız ,karşınınıza enerji terimlerini içeren word dosyaları gelecektir. Müzik aramak için filetype:mp3 veya pdf aratmak için filetype:pdf yazabilirsiniz.

Web sitesi adı arayın. Adı içinde insan geçen bir web sitesi aratmak istiyorsanız; url:insan yazıp aratın, o zaman karşınıza adresinde insan geçen web siteleri listelenecektir. Mesela;www.insanvehayat.com

Resim arayın.Arama motorların özel seçeneklerinden bunu yapabileceğiniz gibi, image:”aradığınız resim” olarak da bulabilirsiniz.Mesela;google bunun için,images.google.com adresini ayırmış ve buna Google Görseller demiş.

Bilimsel yayınlar, konferanslar v.b arayın.http://scholar.google.com”adresi bilim adamı ve araştırmacılar için hazırlanmıştır.

Yer veya adres arayın.maps.google.com ve Google Earth Uydu fotoğrafları ile tüm dünyadan en küçük birimlere kadar haritalar sunar.

Google Hesap Makinesi: Google arama alanına 12+24*5 yazıp enter ile sonuca ulaşabilirsiniz. Benzer şekilde üs ve kök işlemlerini de (kök alma operatörünü İngilizce yazmak koşuluyla) yapabilirsiniz. Bunları arama alanına 2^20 veya sqrt(-4) yazarak elde edebilirsiniz.

Birimleri dönüştürün. Daha çok isinize yarayacak bir şey ise bir türlü anlayamadığımız birim sistemi dönüşümlerine imdada koşar. 32 feet in centimeters araması size 975,36 cm yanıtını verecektir. Kullandığınız ekranın kaç santimetre olduğunu da bulabilirsiniz. Örneğin 24 inç’lik ekran için: 24 inch in centimeters yazdığınızda 24 inch = 60.96 centimeters cevabını alırsınız.

Anti virüs programı kurun. Bazı arama sonuçlarında bilgisayarınıza virüs bulaştırabilecek sitelere bağlantılar olabileceğinden bilgisayarınıza bir içerik filtreleme yazılımı ve anti virüs programı kurun.

Süleyman Hilmi Gül

İnsan Ve Hayat Dergisi

Haziran sayısı