Leyla GÜL/ Nisan 3, 2020/ Anne ve Çocuk, Genel, Kadın, Sağlık

Bebeklerde pişik oluşması, cildin normal asit ve sıcaklık dengesi değişimi ile oluşur. Pişik; temelde cildin normal görünümünü bozan renk ve form değişimleri şeklinde görülür. Çok hassas olan bebek cildinde, beslenme değişikliklerinden kullanılan ıslak mendillerdeki kimyasal bileşiklere kadar birçok nedenden pişik oluşur. Bu tip pişikler, verilen gıdaların değiştirilmesi ve kremler ile çok çabuk giderilir. Birkaç günden fazla süren ve ateşe eşlik eden pişik durumlarındaysa uzmana danışılması gerekir.
kullanılan kremler, ya da yöntemler kesinlikle her çocuğa göre farklılık gösterir . önemli olan hangi kremin ya da  neyin iyi geldiğini bulmak .
,
Pişiğin oluşması birçok nedene bağlıdır. En yaygını, bebeğin ıslak ve kirli bezle dolaşmasıdır. Bebeğin nazik cildi; uzun süre boyunca nem, sürtünme ve idrardaki amonyak içerikli maddelere maruz kalırsa tahriş olur. Bebeklere giydirilen plastik pantolonlar, şortlar ya da iç çamaşırları da hava alışverişini durdurduğu ve bezin nemini içeride tuttukları için pişiği tetikler.
 
Pişiğe neden olan bir başka unsur da bebeklerin bezleri değiştirilirken kullanılan ıslak mendillerdeki kimyasallar ve iyi durulanmamış kıyafetlerdir. Rutin kullanılan bebek bezi yerine başka bir bez kullanıldığında da cilt reaksiyon geliştirebilir. Bu nedenlerin yanı sıra ek gıdaya geçişlerde, bebeğe antibiyotik verildiğinde ya da emziren annenin antibiyotik kullandığı durumlarda ve bebekte ishal varsa da pişik görülebilir. Ayrıca egzama, sedef hastalığı, pamukçuk ya da impetigo gibi durumlarda da pişik döküntüleri tetiklenir.
 

Bebeklerde Boyun Pişiği ve Koltuk Altı Pişiği

 
Bebeklerin boyunlarında ve koltuk altlarında, kendileri havalandıramadıkları için bakteriyel enfeksiyona eğilimli, terden ve nemden ıslak kalan bölgeler bulunur. Genellikle yaz aylarında, bu bölgelerde zaman içinde pişik oluşur. Yeni doğan bebeklerden 7 aylık olanlara kadar görülebilen boyun ve koltuk altı pişik ihtimali, bebeğin kafasını dik tutabilmesi, kollarını kaldırabilmesi ve bu bölgelerin hava almaya başlamasıyla yok olur. Bu pişikleri engellemek için, boyun ve koltuk altında oluşan terin kurulanması ve bu bölgelerin havalandırılması gerekir. Giyilen kıyafetlerin çok iyi durulanması da önemlidir. Durulama suyuna bir miktar sirke eklenmesi iyi gelecektir. Ayrıca bebeğin boyun ve koltuk altı bölgesinin temizliğinde kullanılan sabunların içeriğine dikkat edilmesi gerekir. Boyun ve koltuk altı pişiklerinde kullanılacak merhem seçimi için muhakkak doktora danışılmalıdır.
 

Bebeklerde Pişik Yapan Yiyecekler

 
Bebeklerin beslenmesi için gerekli tüm öğeler anne sütünde bulunmaktadır. Sütün kalitesi annenin beslenme şekline de bağlıdır. Bebekte pişik oluşumu kimi zaman annenin sütünün kalitesi nedeniyle gelişebilir. Özellikle baharatlı ve asitli yiyecekler tüketildiği zaman bebeğin de aldığı besin öğeleri buna göre değişmiş olur. Bu nedenle emziren annelerin baharatlı ve asitli yiyeceklerden, içeceklerden uzak durmaları önerilir. Anneler tükettikleri meyve ve sebzelerin ekşilik oranlarına göre asitlik oranlarını tahmin edebilir. Portakal, domates, kivi, limon gibi meyvelerin aşırı tüketilmemesi gerekir. Bunun yanı sıra acı biberler ve acı biber içeren yemekler, köri gibi çok kokulu baharatlarla hazırlanmış yemekler ile kola gibi asitli içeceklerden uzak durulması gerekir.
 

Pişiğe Ne İyi Gelir?

 
 
Pişik önleme için bebeğin bezinin sıkça değiştirilmesi gerekir. Kuru kalan cilt, hızlı iyileşir. Tek kullanımlık bebek bezleri pişikleri daha hızlı iyileştirir. Tek kullanımlık bezler tercih edilmiyorsa kullanılan bezlerin çok iyi durulanması gerekir. Çok iyi durulanmasına rağmen bebekte hala pişik oluşuyorsa, bezlerin yıkandığı deterjan değiştirilmelidir. Bebek bezi bağlarken en dış katman naylondan olursa bebeğin cildi hava almayacağı için pişik oluşumu tetiklenir. Bebeğin bezi değiştirilirken cildinin havalandırılması da önemlidir. Bebeğin altının değiştirilirken, yeni bez takılmadan önce akan suda altının yıkanması bebek için hem ferahlatıcı hem de faydalıdır. Bebeğin altı yıkanamıyorsa, ıslak mendiller yerine suyla ıslatılmış pamuk kullanarak temizliği yapılır. Havaların sıcak olduğu dönemlere denk gelmişse, bebek bezi daha gevşek bağlanabilir ya da gerekli önlemler alındıktan sonra altı tamamen açık uyutulabilir. Böylelikle altı hava alacak ve terlemeyecektir.
 

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

 
Bebeklerde ve yeni doğan bebeklerde pişik nasıl geçer? sorusu, annelerin en çok merak ettiği konuların başında gelir. Bebeklerde her altı açıldığında, temizlendikten sonra pişik kremi uygulayarak geçirmek mümkündür. İçinde çinko olan koruyucu kremler çok kullanışlıdır. Talk pudrası ya da benzeri toz pudra ürünleri hem cilt gözeneklerini tıkar hem de bebeğin soluk borusuna yapışarak nefes alışverişini engeller ve birçok ülkede yasaklanmıştır. Her bebek bezi değişiminden sonra, değiştiren kişinin ellerini iyice yıkaması gerekir. Pişiği olan bebeklerin bezlerinin daha sık kontrol edilmesi, ıslandığında ya da kirlendiğinde hemen değiştirilmesi gerekir. Eğer bebek kaka yapmışsa bunu temizlemek için de kimyasal içerikli ıslak mendiller yerine hafif temizleyiciler kullanılmalıdır. Temizlik mendili kullanılacaksa en yumuşak olanları tercih edilmelidir. Kokulu ve alkol içerikli olanlar tercih edilmemelidir. Yeni bebek bezini takarken, bölgenin tamamen temiz ve kuru olduğundan emin olunmalıdır.