Süleyman Hilmi GÜL/ Nisan 4, 2017/ Teknoloji, Web

internet privacy ile ilgili görsel sonucu

İnternette Mahremiyet Mahrumiyeti

Günümüzde internet kullanımı ve internetin sağladığı hizmetler yaygınlaştıkça, mahremiyetin korunması da o oranda zorlaşmakta ve bunun sonucunda da tehditler çeşitlenerek artmaktadır. İnternette bulunduğunuz sürece, yaptığımız tüm hareketler, üçüncü şahıs ya da kurumlar tarafından izlenebilmektedir.

Sosyal paylaşım siteleri sayesinde artık “kişisel mahremiyet” sosyal bir norm olmaktan çıktı. İnsanların zamanının kısıtlı olduğu günümüzde sosyal medya bir yandan sanal da olsa pek çok insanla iletişim kurmayı artırıyor düşüncesiyle bütün dünyada bir fenomen haline gelen sosyal paylaşım ağlarında kişisel bilgilerinizi paylaşmak ne kadar güvenli?

Son zamanlarda,ülkemizde de dahil olmak üzere paylaşım çılgınlığı aldı başını gitti.İnsanlar herhangi bir kriter aramaksızın ve sonucunu düşünmeksizin internette ihtiyaçlarını gidermek adına sosyal paylaşım,alış-veriş,teknik servis,forum siteleri gibi güvenilir veya güvenilmez tüm sitelere kişisel bilgilerini vermeye başladı.Yavaş yavaş bunun önüne geçmek ve bilinçli bir şekilde interneti güvenli kullanmak için ne gibi adımlar atılacağını siz okurlarımız için araştırdık. İşte interneti güvenli kullanmanın püf noktaları:

Kimlik Bilgilerinizi paylaşmayın. Gerekli olmadığı müddetçe, isim, adres, doğum tarihi, mesleğiniz gibi bilgileri doğru paylaşmayın. Kötü ellerde bu gibi bilgiler zararlı olabilir.

TC Kimlik Numaranızı paylaşmayın. Artık teknik servislerde bile TC kimlik numarası sorulur oldu. Gerekli görmediğiniz, SSL sertifikası olmayan sitelere gerçek kimlik numaranızı vermeyin. TC kimlik no bilindiği takdirde sicil numaranızdan tutun da anne kızlık soyadına yaşadığınız apartmana kadar her şey bulunabiliyor artık! Ayrıca, TC kimlik no ve bir kimlik fotokopisiyle yapılamayacak işlem yok gibi. Örneğin biri sizin adınıza telefon hattı çıkarabilir ve tehlikeli kişilerle görüşmeler yapabilir ve bunun sonucunda tüm gününüzü karakolda polis nezaretinde geçirebilirsiniz. Bu en basiti. Varın, gerisini siz hayal edin.

Kredi kartı bilgilerinizi kesinlikle paylaşmayın. SSL (Secure Socket Layer) en basit anlatımıyla, yazmış olduğunuz bilginin sadece karşı tarafta (bu durumda söz konusu taraf banka) deşifre edilebilecek şekilde şifrelenerek gönderilmesidir. SSL sertifikalı siteler haricinde kredi kartı numarası, son kullanma tarihi ve CVV-CVV2 kodunu hiçbir siteye vermeyin. Bu bilgiler kredi kartınızdaki tüm limitin online ortamda kullanılması için yeterlidir. Yani birisi bu üç bilgiyle kredi kartınızı rahatlıkla faturalarını ve taksitlerini ödeyebilir, sanal ortamda kendine bir ev dahi satın alabilir. Ayrıca; kredi kartı şifrenizi banka görevlisi dâhil kimseyle paylaşmayın, yapabiliyorsanız her kredi kartı için farklı bir şifre kullanın ve kredi kartınızı kopyalanma riskine karşın pos makinesi harici bir makineden geçirilmesine izin vermeyin.

Sosyal paylaşım ağlarında her şeyi paylaşmayın. Sosyal site kayıtlarında, arkadaş listemizdeki kişiler, bizim hangi konumda ve kimlerle ilişkide olduğumuzun kolaylıkla açığa çıkmasına neden olabilir. Eğer nerede, ne zaman, kiminle, hangi nedenle karşılaşabileceğimizi az çok kestirmek istiyorsak, bu sitelere kayıtlardan, özellikle arkadaş ve fotoğraf eklenmesinden kaçınmamız gerekmektedir. Tatile çıkacağını bir paylaşım sitesinde yazıp arkadaşlarıyla paylaşmayın. Bunun hırsızlara bir davetiye olduğunun farkında olun.

Geçen gün televizyonda çıkan bir haberde Yaz tatiline çıkanların evlerini soymak isteyen hırsızların internetteki ünlü sosyal etkileşim sitelerini takip ettikleri söyleniyordu. Bu konuda bir deneme yapan Expressen Gazetesi, birkaç dakika içerisinde Emelie isimli genç bir kızın internetten ev adresine, telefon numarasına ve şu an Barcelona’da tatilde olduğu bilgisine ulaştı. Gazete, Emelie’yi arayarak olası hırsızlık tehlikesini bildirdi.

Sohbet programları kullanırken dikkat edin. Yeni tanıştığınız bir kişiye, gerçek isim, adres ve benzeri kişisel bilgiler verilmekten kaçınmalıdır. Bunu zamana bırakmak en doğru yoldur. Bu kişi ile buluşmayı düşünüyorsanız, en az bir kez sabit bir telefondan erişerek yerini belirlemek, numarayı not almak ve bunu yakın arkadaşınızla veya ailenizle paylaştığınızı karşı tarafa söylemekte fayda vardır.

Tanımadığınız ve güvenmediğiniz maili açmayın. Şüphe duyduğunuz e-postalarla gelen bağlantı adreslerine girmek veya ekini açmak riskli olabilir. Zararlı programcıkların bilgisayarınıza yüklenmesine, virüs, keylogger veya casus programların etkin hale gelmesine neden olabilirler.

Anti-virüs kullanın.Bilgisayarınızı düzenli olarak, yeterli sıklıkta, antivirüs ve antispyware yazılımları ile taratmanız gerekmektedir. Casus yazılımları, bilgilerinizi çeşitli amaçlar için çalan yazılımlardır. Aynı zamanda gereksiz trafik arttırıp, bağlantı hızınızı da azaltabilirler.

Anlayacağınız üzere siz siz olun bunlara dikkat edin,kapınız üzücü bir haberle çalınmasın!