Süleyman Hilmi GÜL/ Mayıs 4, 2012/ Cihaz İnceleme, Teknoloji, Web

Ya herkes bu karşılaştırmayı yapıyo ve sonunda akılalmaz yerler varabiliyo bu tartışma…Kimisi diyo ki bana bu yeter bana şu yeter o symbianda da var bu iphone yok falan..Arkadaşlar sizin münferid ihtiyaçlarınız ya da size lazım olan şeyler değil buradaki mesele.Mesele şu: dünyada en çok pazar payını hangi OS aldı..OS’lerin ve telefonların avantajları dezavantajları,OS’ler hakkında yapılan kamusal anketlerde belirtilen Rank sistemi vs.

Kısaca özetleyecek olursam ; Eskiden yani android  işletim sisteminden önce iphone,symbian ya da java alt tabanlı işletim sistemlerinden birini seçmek durumundaydık.Eee java çok yetersizdi, iphone ise çok pahalı(Ayrıca; yeri gelmişken de belirtmek siterim ki; Apple çok bencil bi firma..Örnek verecek olursam: iphone’dan bi resmi veya müziği arkadaşımla bluetooth aracılığıyla paylaşmak istiyorum diyelim..Arkadaşımda Apple ürünlerinden İpad ipod ya da iphone vb. bi ürün olması gerekiyor ki çektiğim resmi onunla da paylaşayım..)Windows mobile’ı ve blackberry os.’i saymıyorum bile onlar da  zaten bi iki modelle sınırlıydı..Eee noldu? yardımımıza çok sayıda program ve oyun uygulamalarıyla symbian koştu…o zamanlar çok meşhurdu: – *.sis ( veya sisx) olm bu uygulama  senin  telefonun çalıştırmaz:D

Symbian telefon kullanan biri olarak söylüyorum ki; Symbian bi çok alanda android’le yarışabilir ama şu durumda yarışmanın galibi android olacaktır. Çünkü; andorid tam da dokunmatik telefonların revaşta olduğu bi dönemde dokunmatiği çok kolaylaştıran hızlı bi arayüzle karşımıza çıktı..Büyük ekranlı telefonlarda oyun oynama (belki n-gage farklıydı ama o bir istisna) ve nette sörf yapma zevkini ikiye katladı. Bunun yanında linux alttabanlı olması ve açık kaynak kodlu bi yazılım olması (Bi çok kullanıcı bunu kullanmasa ve bi çok firma androidli telefonları satarken bunlara bi lock-unlock sistemi de koymuş olsa bile) ios ve symbian’ı geride bırakmasına yetti de arttı bile.. Samsung,sony-ericsson,htc vb. cep telefonu devi firmaların da kendilerinin geliştirdiği bi işletim sistemi peşine düşmek yerine bu işletim sistemini seçmesi tesadüf olmasa gerek..Ayrıca androidin uygulama sayısının ki bu android market olarak karşımıza çıktı şu an google play adıyla kullanıcılarına hizmet veriyor ; ovi marketi blackberry appsworld vb.lerini çok ama çok geride bıraktığı da su götürmez bi gerçek.

Pazar paylarını gösteren bi pasta dilimini aşağıda paylaşıyorum..Değerler 3 aşağı 5 yukarı her yerde aynı..

 

Arkadaşlar diyeceğim şu anda android önde ama nokia ve windowsmobile birşeyler yapmaya çalışıyor sony ve ericsson ayrıldı gibi haberler gündemde..Yarın ne olacağı meçhul ama gerçek olan birşey var o da şimdiki şampiyonun ANDROID dolayısıyla Google olduğu!