Süleyman Hilmi GÜL/ Nisan 4, 2017/ Cihaz İnceleme, Teknoloji

Ya ben daha iyisi bu sene çıkmaz artık derken;(hani şu 1 gb ram’li çift çekirdek işlemlici vs. telefonlar çıkmıştı 2011 sonunda:D) 2012 yılı hakikaten Akıllı telefon tanıtma yılı gibi oldu.Özellikle bunu 2012 yılına damgasını vuran NEXUS 4 , Sony XPERIA Z  ve HTC One  üçlüsü için söylebilirim. Aslında Google da Akıllı telefon rekabetinde pazardaki güçlü markalardan biri olarak sayılabilir. Bunu şunun için söylüyorum; Arama alanında lider olan bu kuruluş her ne kadar kendi ismini taşıyan bi marka altında telefon üretmiyor olsa da başka markaların adı altında telefon kullanıcılarına büyük ölçüde kolaylık sağlayacak türde telefonlar üretiyor.Googleilk olarak  Nexus One’ı , 2010 yılında HTC adı altında geliştirmişti.Bunu Samsung, Nexus S ve Galaxy Nexus’lar Takip etti. Son olarak ta LG ve Google ortak ürünü olan Nexus 4 piyasaya adımını atmış oldu. Geçtiğimiz yılın Kasım ayında duyurulan yeni LG Nexus 4 bir kaç haber sitesinde okuduğuma göre satışa sunulmasından dakikalar sonra stoklarda tükenmişti. Google’ın Android 4.2 sürümü ile gelen cihaz (bence) tasarım olarak da oldukça etkileyici.

Üretiminde Siyah renk seçilmiş olan telefonun arka tarafındaki desen ise oldukça  dikkat çekici. Qualcomm Snapdragon S4 Pro işlemci 4 çekirdekli ve 1.5 GHz a sahip olan nexus 4 ; 2 GB kapasitedeki sistem belleğiyle tam bir performans canavarı.Ekran Büyüklüğü 4.7 inç olan ve 1280 x 768 çözünürlükteki IPS ekran çizilmesin diye google mühendisleri telefonu Corning Gorilla Glass 2 kaplama ile tasarlamışlar.Ön kamerası 1.3 MP çözünürlükte ve 720p’lik videolar kaydedebilmesi de önemli bir detay. Arka tarafta kullanıcıların beğenisine  sunulan ve LED flaşla desteklenen kamera da 8.0 MP çözünürlükte. Ayrıca 1080p ‘lik kayıt yapan Nexus 4 ile panoramik veya üç boyutlu fotoğraflar  da çekebilirsiniz.Tam olarak ayrıntıları bilmemekle beraber LG Nexus 4′ün  fotoğraf küresi özelliğini de denemenizi tavsiye ederiyorum.

 

Bana göre 134 x 68 x 9.1 mm’lik boyutlara sahip olan Nexus 4; boyutları ve sağlamlığı düşünüldüğünde 139 gram ağırlığıyla gayet hafif.Direkt olarak Hdmi bağlantısı sunan Google’ın son oyuncağı Nexus 4 ,  Wireless bağlantı olarak 802.11a / b / g / n ve Bluetooth 4.0 kullanıyor.Telefonumuzda yeni nesil kablosuz haberleşme standardı olan NFC de cabası. Ben ne kadar şu sıralar pek beğenmesem de ve sadece birkaç telefon bu özelliği desteklese de LG Nexus 4′ün kablosuz şarj desteği de var.Bence telefonun eksi yönleri Micro SD kartlarla hafıza artışının mümkün olmaması , en fazla 16 gb bir depolama alanı sunması ve iphone & htc nin de birkaç modelinde olduğu gibi bataryanın kullanıcı tarafından çıkarılamaması.