Süleyman Hilmi GÜL/ Nisan 4, 2017/ Cihaz İnceleme, Teknoloji, Web, YAZILIM

http://www.retronaut.com/wp-content/uploads/2012/11/22.jpg

İlk tanıtıldığında dünyada büyük bir sansasyon (Süleyman oğlan der ki; vakti kısıtlı olanlar parantez içini okumasın!“herkes bu kelimeyi bilir ama ben yine de ufak bi açıklama getireyim arkadaşlar; Sansasyon ingilizcedeki sensation kelimesinden gelir heyecan duygu gibi manalar ifade eder türkçede ise insanları heyecana getirmek, insanlar üstünde coşku oluşturmak manasında kullanılır.-yuh be o nasıl parantez içi açıklama tamamen edebiyata, fesahat ve belağata ters.Uzun ve anlaşılması zor neyse yazdıkça yazarım ben şimdi dur durak bilemeden.. Konumuza geri dönelim=) ) oluşturan ve gerçekten yabana atılmayacak kadar çok büyük bir satış başarısı yakalayan bu büyük yazılım aslında DOS sistemi ve Micorsoft windows’un birleştiği ilk yazılım olma özelliğinin yanı sıra masaüstü,sağ tık ve tak çalıştır gibi özelliklerin entegre ediğildiği ilk işletim sistemi olma  özelliğini de taşıyor.

E durum bu olunca kullanımı kolay ilk işletim sistemlerinden (belki de ilki) biri olmayı başarıyor haliyle..Kısaca win95 Bill Gates’in eski emeklerinin birleştiği artık ödülleri toplamaya başladığı ilk işletim sistemi de diyebiliriz.

http://blog.natro.com/wp-content/uploads/2013/04/wimdows-8-mart.png

Eee zaten bundan sonraki diğer sistemlerde de windows dünya devi oluyor zaten XP ile tavan yapan MS, vista ile bi düşüşe geçse de (görünüm ve güvenlik her ne kadar üst düzeyde olursa olsun yavaşlıktan dolayı benim gibi birçok MS kullanıcısını hayal kırıklığına uğratmıştı.) win7 ile tekrar eski çizgisini yakaladı. Win 8 ile de dokunmatik kullanımı kolaylaştıran yapısı sayesinde pastanın büyük kısmını oluşturan pazar payını koruyacağa benziyor.