Süleyman Hilmi GÜL/ Nisan 4, 2017/ Cihaz İnceleme, Teknoloji

Xperia Z, android akıllı telefonda Sony

Sony ; Lasvegas’taki yılın ilk büyük teknoloji fuarı CES’te tanıtılan ve basına süper telefon olarak lanse edilen yeni amiral gemisi Xperia Z ile tasarım (özellikle 7,9 mm’lik incelik) alanında  önceki çizgisini yakalamış ve haliyle 2012 yılında çıkan diğer xperia modelleri gibi vasat modellerden kurtulmuş. (Bence; sony ve ericsson ayrıldıktan sonra sony’nin kendi yaptığı xperialar tasarım açısından pek te iç açıcı değildi.)

Suya ve toza dayanıklı Xperia Z sert ve şıktır.

Piyasadaki en iyi akıllı telefonlardan biri olan Z’nin donanımsal özellikleri bir yana (IP 55 ve IP 57 standartlarında) su ve toz geçirmeme özelliği süper telefon olarak adlandırmasını haklı çıkarıyor bi bakıma. Ya bundan bahsetmişken; su geçirmiyor dediğimizde (genelde bunu biz Türkler çok severiz =) ) telefonun su geçirmezliğini -hadi bakalım(!) diyerek denizin 70 fersah altında veya çamurun, bataklığın içinde veya kola gibi asitli sıvıların içinde  denemeye gerek yok.(örneğin duş alırken veya yağmur yağarken kullanmamız gereken bi özellik bu).Çünkü; deniz suyundaki tuz ya da diğer saydığım maddelerdeki asit gibi bileşenler telefona zarar verecektir. Ayrıca sıcak su telefonun micro usb kapağı gibi palstik olan  kapaklarını gevşeteceğinden telefon su alacak e haliyle de telefonun elektronik aksamı zarar görecektir.Neyse; konuyu fazla dağıtmadan konumun da dışına çıkmadan donanımsal özelliklerle devam etmek istiyorum yazıma..

Tek dokunuşla yansıtma özelliği sayesinde, tek dokunuşla akıllı telefonunuzdaki her şeyi TV'nize yansıtabilirsiniz.

2013 de çıkan çoğu telefon gibi (ki , bunlara Samsung Galaxy S4 ve HTC One’ı örnek gösterebiliriz.) 2 GB’lık Ram’a sahip olan Performans canavarı telefonumuz  Dört çekirdekli 1,5 GHz Qualcomm SnapDragon S4 Pro ile karşımıza çıkıyor. Her şeyin düşünüldüğü telefonumuzda mükemmel grafikler sunan Adreno 320 GPU da kullanıcıların beğenisine sunulumuş . Bütün bu su ve toz geçirmezlik , işte ne bileyim kırılımaz çizilmez 5 inç’lik ekran yanında telefonun çözünürlüğünün 1920×1080 px Full HD olması takdire şayan. Ayrıca ; 443ppi gibi yüksek bir ppi değerine (ppi : pixel per inch demek olup; 2.54cm2 (1 inç kare)’ye düşen pixel miktarını gösterir-bayağı sözlüğü geçtim ben(!)) sahip olan Z’nin kontrastı ve gerçekçi renk tonları (muhtemelen bu da Bravia Engine 2 Technology’den kaynaklanıyor) mükemmel denecek ölçüde kaliteli. 36 sahne moduna sahip ‘Superior Auto’ özellikli,Exmor RS görüntü algılayıcılı ve aynı zamanda HDR(Fotoğraf ve video için HDR herhangi bir ışık düzeyinde doğal renkleri yakalar. HDR (Yüksek Dinamik Aralık), güçlü arka plan ışığına karşı net fotoğraflar çekmek için kullanılan bir görüntüleme teknolojisidir. HDR ile, kamera aynı görüntüyü farklı pozlandırma düzeylerinde yakalar ve optimize edilmiş bir fotoğraf oluşturmak için bunları katmanlara ayırır.) ve görüntü sabitleme gibi bir çok ayarı içinde barındıran 13,1 MP’lik bir kameraya sahip olan Xperia Z  Kamerası ile de adeta diğer rakiplerine meydan okuyor.

Xperia Z'nin Opticontrast paneli, görüntüler açıkken görüntüleri netleştirir, ekran kapalıyken de ekranın daha siyah görünmesini sağlar.

Söylemeye gerek yok aslında ama Xperiz Z yeni çıkan tüm telefonlar gibi 1080p video çekme özelliğinin yanında ,Wi-Fi (802.11 a/b/g/n), Wi-Fi Direct, DLNA, Wi-Fi hotspot, bluetooth 4.0 ve NFC desteğine sahip. Ve kesinlikle atlamak istemediğim detaylardan birisi de rakiplerinin aksine kendi 16 GB’lık hafızasının yanında 64 GB’a varan micro SD desteği. 2370 mAh’lik bizi memnun etmeye yetecek batarya (ki; bu batarya kullanıcılar tarafından çıkarılamıyor.-bu da yeni telefonlardaki sevmediğim özelliklerin başında geliyor,maalesef) ortalamanın üstünde olmakla beraber telefonumuzun Pil Stamina modu ile batarya ömrünü 4 katına kadar çıkarabiliyoruz. Piyasada 1800 – 1900 tl ye bulabileceğiniz Telefonun tanıtım videosu ile yazıma son veriyorum: